תל אביב מכפילה את שיעור הארנונה למשכירי Airbnb בעיר

השיעור המוגדל צפוי לחול על תושבים שמשכירים את הדירה שלהם לפרק זמן של מינימום שלושה חודשים בשנה, והוא כפוף לאישור העירייה.

תושבי תל אביב שמציעים את נכסיהם להשכרה באתר של חברת Airbnb יידרשו בקרוב לשלם יותר מכפול משיעור מחיר הארנונה הממוצע, זאת על פי תקנות חדשות שהוציאה העירייה לאחרונה.

"בשנים האחרונות, התופעה של השכרת דירות למגורים בתל אביב-יפו לפרקי זמן קצרים גדלה", נאמר בעירייה. "ההשכרות נעשות בעיקר באמצעות אתרי אינטרנט המתמחים בתחום זה, כמו Airbnb. לנוכח העלייה החדה במספר הדירות המושכרות לטווח ארוך, שגרמה גם לפגיעה באורח החיים של התושבים ובמחירים של שוק הדיור, נקבע תעריף אחיד של 120.89 ש"ח למ"ר".

התעריף החדש למשכירי Airbnb ולחופשות נופש אחרות הוא יותר מפי שניים משיעור מחיר הארנונה הממוצע למגורים ברחבי העיר: 52.20 ש"ח למ"ר.

השיעור המוגדל צפוי לחול על תושבים שמשכירים את הדירה שלהם לפרק זמן של מינימום שלושה חודשים בשנה, והוא כפוף לאישור העירייה.

יותר מ-8,000 דירות וחדרים בתל אביב מוצעים כיום ב-Airbnb, בדומה למספר חדרי המלונות והאכסניות בעיר.

"המדיניות החדשה שאנו מקדמים, במסגרת פקודת המס העירוני 2019, נועדה להסדיר את המספר ההולך וגדל של נכסים שהופכים לדירות נופש במשרה מלאה, מגמה אשר בטווח הארוך מגדילה את עלות הדיור לצעירים ומשפחות בפרט, ואת המחיר של החיים בעיר בכלל", אמר ראש העיר תל אביב רון חולדאי.

בנוסף, שיעורי הארנונה המוצעים כוללים גם הנחה של 5% לתושבי תל אביב שמשרתים במילואים.

"תל אביב-יפו היא העיר המובילה מבחינת הזמן שבו שירתו התושבים במילואים, וזה רק תודה סמלית על תרומתם".

על אף שהעלאת המס צפויה לקבל אישור המועצה, היא כנראה לא תיכנס לתוקף באופן מיידי.

מהעירייה נמסר כי היא תפעיל את ההעלאה בארנונה לאחר שהעיר תסיים לארח את תחרות האירוויזיון בחודש מאי, אז צפויים להגיע אליה עשרות אלפי תיירים.

ב-Airbnb ניצלו את זה שחדרי המלון והאכסניות בתל אביב לא עומדים בביקוש למקומות לינה, ומה שקרה בעקבות כניסתה של החברה לשוק בארץ הוא שהמדינה חוותה עלייה של כמעט 40% בתיירות בשנתיים האחרונות.

ממחקר שפורסם לאחרונה עולה כי שיעור התפוסה בעיר עמד על כ-74% בשנה שעברה, גבוה מהממוצע הארצי של 70.4%.