המדריך שלך לבחירת יהלומים אתיים

מועצת היהלומים העולמית אמנם מאשרת כי יותר מ- 99 אחוז מהיהלומים הנמכרים כיום הם ממקור אתי, אך לא כל יהלום הוא אתי. למעשה, "יהלומי דם" טומנים בחובה סכנות רבות לקהילות ברחבי העולם.

 

יהלומים הם אמנם מרכיב טבעת אירוסין קלאסי, אך לא כל אבן נוצצת אותו דבר. הנה מה שאתה צריך לדעת בכל הנוגע לבחירת יהלומים אתיים.

 

מהו יהלום דם?

יהלומי סכסוך או יהלומי דם הם אבני חן שמקורן לא אתי. המונח "יהלום דם" נוצר כתוצאה מההשלכות השליליות של כריית יהלומים באזורי מלחמה. לעתים קרובות, יהלומים מקומץ מדינות באפריקה נושאים תווית זו.

 

יהלומי דם מגיעים בדרך כלל מאזורים המושפעים ממלחמה. הם עשויים לנבוע מסחר בלתי חוקי, והעובדים שמכרים אותם בדרך כלל זוכים ליחס גרוע ותמורת תשלום נמוך. מכרות יהלומים רבים משתמשים בעבודת ילדים בפעילותם. אחרים משתמשים בהפחדות ובאיומים כדי לשמור על כוח עבודה ללא תשלום.

 

כמה זמן קיימים יהלומי דם?

 

תעשיית היהלומים חשפה את קיומם של יהלומי דם בשנות השמונים. באותה תקופה, לפי ההערכות, 21 אחוז מהיהלומים היו בלתי חוקיים או לא מוסריים. עם מלחמות אזרחים לאורך שנות השמונים, התשעים ועד שנות האלפיים, קבוצות המורדים כבשו מכרות יהלומים כדי לממן את פעולותיהן.

 

במקביל, קבוצות מפחידות אלה הפחידו את האנשים המקומיים, טבחו בכפרים שלמים ופצעו מיליוני אנשים, אישרו את אמנסטי אינטרנשיונל. הסרט יהלום הדם בחן את האירועים סביב סחר היהלומים באפריקה, והביא תשומת לב נחוצה לנושא.

 

איך נראה יהלום דם?

 

בעוד שהיהלום היה יהלום ורוד נדיר (ובעל ערך), יהלומי דם בדרך כלל לא נראים שונה מיהלומים שמקורם באתיקה. לא ניתן להבחין ביהלומי דם מיהלומים נטולי סכסוכים מבחינת מראהם.

 

ההבדל העיקרי בין יהלומי דם לנטולי סכסוכים הוא שיהלומים שמקורם באתיקה מגיעים עם ניירת המאשרת את מקורם.

 

מדוע יהלומי דם כל כך רעים?

יהלומי דם משפיעים על זכויות האדם ועל בטיחות הסביבה. כאשר ארגוני מורדים או טרור רוכשים יהלומים, הם בדרך כלל עושים זאת בכוח. במקום לקנות יהלומים ולשלם שכר הוגן, ארגוני טרור גונבים או מכריחים את היהלומים מהכורים.

 

סוגיות סביבתיות נובעות גם מיהלומי סכסוך. במיוחד במדינות עניות יותר או שסועות מלחמה, לא תמיד ניתן לאנשים העובדים במכרות לעקוב אחר הפרוטוקולים להגנת הסביבה. עבודה במכרות מסוכנת גם לא רק לאנשים העובדים בעבודה, אלא גם לאלה בקהילות הסמוכות.

 

למידע נוסף ולתכשיטים ניתן להיכנס לאתר של keyzar jewelry.