מי מאושר יותר: אנשים שמעדיפים סטוצים, או אנשים במערכות יחסים?

בין אם זה היה בתקופת הלימודים, אחרי פרידה או במהלך לילה בעיר, בשלב מסוים, מישהו אולי אמר לכם שסטוץ יהיה טוב לחיי האהבה שלכם. אולם, מחקר חדש מעלה את מה שרבים חשדו בו כבר בעבר: סטוצים וחוסר שביעות רצון מחיי האהבה הולכים לעיתים קרובות יד ביד.

 

צעירים במחקר שדיווחו על פעילות מינית תכופה יותר מחוץ למערכת יחסים רומנטית נמצאו גם הם, בממוצע, פחות מרוצים מחיי האהבה שלהם לעומת מבוגרים צעירים שדיווחו על פעילות מינית תכופה בתוך מערכות היחסים שלהם.

 

פנינו למומחים לאהבה מאתר אביזרי המין באניבו, שיעזרו לנו להבין את פשר הממצאים, לדבריהם:  "לא כל הפעילויות המיניות שוות זו לזו, אלא שבמקום זאת, אופי הקשר הוא שחשוב."

 

סטוצים נפוצים יותר בקרב מבוגרים צעירים. לדוגמה, מחקר אחד שנערך בקרב מבוגרים בני 19 ו-22 מצא כי 40 אחוז מהגברים ו-31 אחוז מהנשים אמרו שהם עסקו בפעילות מינית עם פרטנר שאינו בן זוגם במהלך השנה האחרונה, כך אמרו החוקרים. עם זאת, מעט מחקרים בדקו כיצד יחסי מין בין אנשים שאינם בני זוג רומנטיים עלולים להשפיע על רגשותיהם של אנשים בנוגע לחיי האהבה שלהם.

 

במחקר החדש, החוקרים סקרו 185 מבוגרים צעירים בשלוש נקודות זמן לאחר שסיימו את התיכון: שנתיים וחצי אחרי, ארבע שנים אחרי וחמש וחצי שנים אחרי. המשתתפים ענו על שאלות לגבי התדירות שבה הם עסקו בכמה סוגים של פעילות מינית בשנה האחרונה עם בן זוג רומנטי, חבר, מכר סתמי או מישהו שהם פגשו זה עתה.

 

בנוסף, המשתתפים ענו על שאלות הנוגעות לסגנונות היחסים שלהם, כמו גם עד כמה הם היו מרוצים מחייהם הרומנטיים, על פי המחקר. על סמך תגובות המשתתפים, החוקרים חישבו מספר ציונים כדי להעריך כיצד כל משתתף בסופו של דבר חשב על חיי האהבה שלו.

 

החוקרים מצאו כי לאנשים שדיווחו על פעילות מינית תכופה יותר עם בן זוג רומנטי היו בדרך כלל מושגים חיוביים יותר לגבי זוגיות, בהשוואה לאנשים שלא היו במערכות יחסים רומנטיות. פעילות מינית במערכת יחסים רומנטית קשורה בדרך כלל לחיי אהבה מספקים יותר, אמר פורמן.

 

מצד שני, העיסוק בפעילות מינית תכופה יותר עם מכרים, או בקיצור סטוצים, היה קשור בממוצע לכמה רעיונות שליליים על חיי האהבה – במילים אחרות, חיי אהבה פחות מספקים, אמר פורמן.

 

בסופו של דבר, הממצאים מראים כי פעילות מינית בפני עצמה, מבלי להתחשב בסוג היחסים שהפעילות מתרחשת בתוכו, אינה קשורה לחיי אהבה מאושרים יותר, כך מצא המחקר.

 

במקום זאת, סוג היחסים הוא זה שממלא תפקיד: מבוגרים צעירים עשויים להרגיש חיוביים יותר ביחס לחיי האהבה שלהם "כאשר הפעילות המינית מתרחשת בד בבד עם החברות והאינטימיות שמערכת יחסים רומנטית מציעה", כתבו החוקרים. לחלופין, מי שמרוצה פחות מחיי האהבה שלו עשוי לחפש אחר סטוצים תכופים יותר, כך עולה מהמחקר.

 

החוקרים גם ציינו כי קיימת שונות מסוימת בין גברים לנשים. על פי המחקר, הנשים דיווחו בתדירות גבוהה יותר על פעילות מינית עם בן זוג רומנטי, ואילו הגברים דיווחו בתדירות גבוהה יותר על פעילות מינית עם מכרות.