למה אנחנו קוראים לכיכר הלחם שלנו 'חלה'?

חלה היא הרבה יותר מלחם… מדוע אנחנו קוראים לה כך?

 

המונח 'חלה' נובע משורש שמשמעותו 'חולשה', ולכן 'מחלה' ו'חולה' קשורים גם הם לכאן. כמו כן, אותו שורש משמש למשמעות העברית "לפייס". לכן, התורה אומרת לנו 'ויחל משה' – משה 'מפייס' את אלוהים, וזה מפני שכאשר אנו מפייסים מישהו, אנחנו למעשה מרככים את הכעס שלו, ומחלישים את את העמדה הקשוחה שהוא נוקט בה. אבל מה כל זה קשור לחלות שאנחנו אוכלים?

 

המצווה התורנית של החלה ניתנת לנו בפרשת 'שלח לך'. מיד לאחר מכן, מספרים לנו על שנים עשר המרגלים, ואלוהים מורה לנו: מרגע שהעם הגיע לארץ הקודש, יש להסיר חלק קטן של הבצק ולשלוח אותו אל הכוהנים לפני שמתחילים באפיית הלחם שלנו, כך שלהם יש מספיק כדי לאכול. חלק קטן זה נקרא 'חלה' והמצווה נקראת 'מצוות חלה'.

יש המציעים כי מצווה זו מוצגת מיד אחרי סיפורם של שנים עשר המרגלים מפני שהיו מוציאים את החלה כאות הערכה לתשואה, התוצרת והקציר של ארץ הקודש – כדי לציין את אהבתנו לארץ. זה מה שהיה חסר בזמן שהמרגלים הלכו ושלחו את הדיווח חסר האחריות שלהם – וזה יהיה משהו שנחגוג במשך הדורות הבאים.

 

חלות הן דוגמה מצוינת ל'סינקדוכה' – כלומר, כאשר השלם נקרא על שם אחד מחלקיו. הדבר המרתק בחלות הוא, שאנו קוראים לכיכר הלחם כולה על שם החלק ממנו שאינו קיים יותר. זה החלק שלקחנו ממנו. זה החלק שעימו ביצענו את המצווה ובאמצעותה חלקנו את מה שיש לנו עם אחרים. לכן האמונה היא שהמונח 'חלה' הוא כה משמעותי עבורנו. משמעות הדבר היא שכאשר אנו יושבים בשבתות או ביום טוב סביב השולחן כדי ליהנות מכל המאכלים הטעימים שיש לנו ומהחלות שלנו, עלינו לזכור שתי אהבות גדולות של העם היהודי. ראשית – אהבתנו לארץ ישראל, ושנית – אהבתנו למצוות והזכות שיש לנו לחלוק את מה שיש לנו עם אחרים.