שיפוץ ארונות במטבח

המטרה העיקרית במהלך שיפוץ מטבח (לעיתים המטרה היחידה) היא שינוי מראה הארונות. באופן מפתיע, ארונות במצב מבני טוב נהרסים ומוחלפים פשוט בגלל שבעלי הבית עייפים מהמראה שלהם. זה דומה ללהיפטר ממכונית טובה לחלוטין רק בגלל שאתם כבר לא אוהבים את הצבע שלה.

 

במצבים רבים אתם יכולים לשנות באופן דרמטי את מראה המטבח שלכם על ידי תהליך המכונה שיפוץ, המעניק את מרבית היתרונות של החלפת ארון אך בשבריר מהעלות.

 

איך עובד השיפוץ

שיפוץ ארונות הוא למעשה החלפה של ה"עור" שלהם – מיקום הדלתות וחזיתות המגירה והשמת פורניר חדש על פני השטח הקיים של הארונות. בדרך כלל, מחליפים גם את החומרה – הצירים, הידיות ומנגנוני המגירות בזמן ביצוע שיפוץ.

 

חברות רבות מתמחות בביצוע חידוש מטבחים. חברה מיומנת וסבלנית יכולה לבצע גם החלפת ארונות על ידי רכישת ערכת פורניר המכילה פורניר עץ וחומרי יישום, ודלתות ארון וחזיתות מגירה בהזמנה מיוחדת. כך או כך, התהליך הולך לפי אותו סדר:

 

– דלתות הארון מוסרות: מגירות וחזיתותיהן מוסרות (שאר תיבות המגירות נשארות שלמות).

– החלקים הקדמיים של ארגזי הארונות מכוסים, פורניר מעץ טבעי או RTF (Rigid Thermofoil), מוצר מבוסס מלמין.

– דפנות הארון משובצות פורניר עץ.

– במידת הצורך, מתווספים צירים לדלתות חדשות. ניתן להשתמש שוב בצירים במצב טוב.

– דלתות וחזיתות מגירה חדשות מותקנות.

– בדרך כלל, מותקנות ידיות חדשות, מנגנוני מגירה וסוגים אחרים של אביזרים. ניתן לעשות שימוש חוזר בחומרה קיימת אם היא במצב טוב.

– מותקנים אביזרים אופציונליים, כמו דפוס כתר, לוחות זכוכית, תאורה או אביזרי אחסון.

 

מקצוען להסרת ארונות יצטרך בדרך כלל יומיים עד ארבעה ימים כדי לבצע שירות זה, תלוי בגודל המטבח שלכם. לוח זמנים של שלושה ימים עשוי להיראות כך:

 

יום 1: הסרת חזיתות חומרה, דלתות ומגירה. השמת פורניר. ניקיון בסוף היום.

יום 2: המשך השמת פורניר. ניקיון בסוף היום.

יום 3: סיום השמת פורניר. התקנת דלתות וחזיתות מגירה חדשות. התקנת חומרה. ביצוע התאמות אחרונות.

 

כשאתם עושים את העבודה בעצמכם באמצעות חומרי ערכה, ארגנו לעצמכם שבוע שלם, לפחות, לעבודה.

 

הערכת ארונות לשיפוץ

לא כל ארון הוא מועמד טוב לשיפוץ. אין פירוש הדבר שהארונות הישנים הם מועמדים גרועים, עם זאת, מכיוון שבמקרים רבים יש לארונות ישנים מבנים קשיחים יותר מתיבות חדשות יותר מתוצרת מפעל והם יקבלו פורניר ודלתות חדשות בהצלחה רבה. ארונות טובים לשיפוץ כוללים אלמנטים אלה:

 

– בניית ארונות יציבה עשויה לוחות דיקט או MDF שהם חלקים ובמצב טוב. פורנירים חדשים דורשים משטחים חלקים ומוצקים על מנת להידבק כראוי.

– מסגרות פנים מעץ קשה. מסגרות פנים טובות מעץ קשה יקבלו פורנירים ויכולות לעגן היטב דלתות חדשות.

– חומרה פנימית (פסי מגירה, אלמנטים לאחסון פנימי) הנמצאת במצב טוב. אם המגירות אינן פועלות בצורה חלקה או אם הארונות חסרים אביזרי מדפים או אחסון, יתכן כי הוצאות השיפוץ אינן שוות את זה.

 

עלויות

שיפוץ ארונות עולה פחות מאשר החלפת המטבח שלכם בארונות בהתאמה אישית, אך אל תמהרו לשפץ את הארונות בהנחה שמדובר בחלופה זולה לארונות חדשים. באופן כללי, שיפוץ מבוצע על ידי מומחה להתקנה והוא עולה כ-50 אחוז מעלות התקנת ארונות חדשים בהתאמה אישית וכ-70 עד 80 אחוז מעלות התקנת ארונות המלאי שנרכשו מחנויות לשיפוץ הבית.

 

חיסכון בעלויות הוא מעט יותר עבור מי שיכול לבצע את השיפוץ בעצמו. צפו להוציא כסף על חומרי פורניר, בתוספת עלויות של דלתות חדשות, חזיתות מגירה וחומרה.

 

יתרונות וחסרונות

יש לקחת בחשבון בזהירות את היתרונות והמגבלות של קירוי מחדש של ארונות כשאתם שוקלים אפשרויות עבור שיפוץ המטבח שלכם.

 

יתרונות

– שמירה על פריסת המטבח. ריצוף מחדש מושלם אם מתווה המטבח הנוכחי שלכם עונה על צרכיכם.

 

– אפשרויות סגנון רבות. קיימות עשרות רבות של אפשרויות פורניר שונות, הן למינציה והן חומרים טבעיים.

 

– חיסכון בעלויות. ריווח מחדש בדרך כלל נותן מראה של ארונות חדשים בכמחצית מעלות הארונות החדשים והמותאמים אישית. אבל יש לקחת בחשבון בזהירות את העלויות.

 

– ריווח מחדש הוא אפשרות לשיפוץ ירוק. שיפוץ מרחיק את קופסאות הארונות מהמטמנה – יתרון גדול בהתחשב בכך שתיבות ארונות רבות עשויות MDF, המכיל פורמלדהיד, חומר כימי מסוכן. זה גם מונע כריתת עצים רבים יותר לבניית ארגזי ארונות חדשים.

 

חסרונות

– פורניר עץ דורש גימור. התקנת פורניר עץ טבעי מחייבת שלבים נוספים לצורך צביעה ולכה.

 

– אין שינויים בפריסה. אם המטבח שלכם זקוק לשינוי טביעת רגל, זו לא האפשרות עבורכם, מכיוון שהחלפת שטח לא מאפשרת לשנות את הפריסה או להוסיף שטח שיש.

 

– פנים הארון לא משתנה. אם הארונות הנוכחיים שלכם חסרים מדפים או תכונות אחסון אחרות, עדכונם לצורכי אחסון עשוי להיות כרוך בהוצאה נוספת משמעותית. שטח פנים צבעוני תצטרכו לצבוע.

 

– אפשרות "עשה זאת בעצמך" מאתגרת. אמנם אפשרית, אבל פורניר הוא מיומנות נרכשת ששייכת רק לאנשי מקצוע מיומנים וסבלניים. עם זאת, התקנת דלתות ארונות וחזיתות מגירה היא די קלה.

 

– עלויות יכולות להצטבר. עד שתוסיפו דלתות חדשות, מגירה, חזיתות, צירים וחומרה ואביזרי אחסון פנים, ייתכן כי השיפוץ לא יחסוך לכם הרבה מעבר לעלות התקנת ארונות חדשים לגמרי.

 

רכישת שירותי שיפוץ וחומרים

חיפוש מקוון ייתן לכם שמות של חברות רבות שמבצעות שירותי שיפוץ ארונות. קבלני שיפוץ ארונות נוטים להיות חברות מקומיות המתמחות בשירותים אלה ולא זיכיונות לאומיים. אתם יכולים גם לדון בצרכים שלכם עם יועץ בסניף של חנות לשיפוץ בית גדולה, שיכול לארגן שירותים מאחד מספקי ההתקנה המסונפים להם.

 

המלצה

שיפוץ ארונות יכול להיות אפשרות טובה וחסכנית בעלויות עבור שיפוץ מטבח אם הארונות הקיימים בנויים היטב ובמצב טוב, ומה שרצוי הוא מראה שונה לחלוטין. זו גם בחירה טובה במקום שבו מתווה המטבח הקיים עובד טוב כמו שהוא. אך במקום שיש בארונות הקיימים בעיות מבניות, או כאשר החומרה במצב גרוע או חסרות תכונות אחסון פנימיות, ייתכן שתעדיפו להתקין ארונות חדשים לגמרי.