ישיבות ומשא ומתן: למה לצפות מהישראלים?

אם אתם מגיעים לישראל לצורך פגישה עסקית, הדבר הראשון שאתם צריכים ללמוד הוא להירגע. לישראלים יש גישה אחרת לפגישות והם לעתים קרובות יאחרו. עם זאת, עליכם לדעת שישראלים הם ידועים לשמצה כטובים מאוד בכל מה שקשור למשא ומתן.

 

אנשי עסקים ישראלים רבים הם אנליטיים, עצמאיים ושאפתניים. בדקו את השותף העסקי שלכם, את הענף ואת החברה שלו. כל איש עסקים חריף יעריך את הידע על החברה שלו, וישראלים אינם שונים בכך.

 

ישראלים מאוד עסוקים ואוהבים לתאם הרבה פגישות. זמן הוא חשוב בישראל, אך הישראלים רגועים לגבי פגישות ומועדיהן. אל תתפלאו אם הם יבקשו מכם להיפגש בהתראה של רגע. מקובל גם שהשותף שלכם יגיע לפגישה באיחור של 15 או 20 דקות (אך בכל מקרה, עליכם להיות מהירים). גמישות היא המפתח לניהול עסקים מצליחים בישראל.

 

פגישות עם ישראלים יכולות להיות מאוד לא רשמיות. השותף שלכם עשוי לענות לטלפון שלו בפגישה עסקית או לתת למזכירתו להפריע לפגישה. זו התנהגות נורמלית, אז אל תיעלבו מכיוון שהשותף העסקי שלכם לא הקדיש לכם את מלוא תשומת הלב (ישראלים אוהבים ריבוי משימות). כאשר ההפרעה הסתיימה, המשיכו את הפגישה שלכם.

 

ישראלים מאוד אוהבים לנהל משא ומתן, אז היו מוכנים להתווכח על התנאים שאתם רוצים. אם השותף שלכם מציע הצעה ראשונית בלתי סבירה, אל תהססו לעשות זאת גם. תוכלו לנהל משא ומתן על תנאי ההסכם משם. ישראלים רבים יובילו את המשא ומתן, אך אל תתנו להם שליטה מלאה.

 

מתנות

ישראלים מעריכים מתנות כחלק ממשא ומתן עסקי (במיוחד אם הוזמנתם לביתו של השותף שלכם). שוקולדים, בקבוקי יין ופרחים הם מתנות מתאימות לפגישה עסקית בבית. כזרים, השותף הישראלי שלכם יעריך מתנות מארץ מולדתכם.

 

אוכל כשר

במקרים מסוימים, תוכלו לארח ארוחת ערב במסעדה. מרבית המסעדות בישראל כשרות, אך עליכם לבדוק מחדש את המסעדה אם השותף שלכם דתי מאוד. ישראלים דתיים לא ישלבו בשרים ומוצרי חלב בארוחה. אם אכלתם בשר בארוחת הערב, אל תוסיפו חלב לקפה – זו הפרה של ההלכה היהודית.