תרבות עסקית ישראלית: עשה ואל תעשה

אנשי עסקים ישראלים הם בעלי מוטיבציה ושאפתנות. לוחות הזמנים שלהם עמוסים, אבל הם מערבבים עסקים עם הנאה. מכיוון שישראלים רבים יגיבו יותר לפגישה מכוונת מערכת יחסים, עליכם להתייחס לשותפים העסקיים הישראלים שלכם יותר כמו לחברים מאשר ללקוחות.

 

האווירה של העסקים והפגישות העסקיות בישראל נינוחה למדי. עובדי עסקים ישראלים לובשים ספורט אלגנט, כלומר הרבה מכנסיים וחולצות עם שרוולים ארוכים וקולר פתוח. נשים לובשות שמלות או חולצות ומכנסיים.

 

כזרים, אתם צפויים להתלבש ברמה גבוהה יותר מאשר השותף הישראלי שלכם. לכו לפגישה הראשונה בחליפה ועניבה (או חולצה וחצאית רשמית לפי העניין). אם אתם מבלים הרבה זמן בישראל, אתם עשויים להתלבש באופן שדומה יותר לישראלים לאורך זמן.

 

באופן כללי, ישראלים הם ישירים ומביעים את דעתם. אתם צריכים לנסות לעשות את אותו הדבר. ישראלים יסמכו עליכם יותר אם תהיו כנים וישירים, וכדאי להימנע משימוש בלשון המעטה ודקויות. צרו קשר עין ישיר עם השותפים העסקיים הישראלים שלכם. אם לא, הם יחשבו שאתם לא אמינים.

 

היו מודעים לתואר של השותף העסקי שלכם. לא כל הישראלים רגישים לתארים שלהם או מתעקשים להשתמש בכותרות כשאתם פונים אליהם. עם זאת, היו אדיבים והשתמשו בתארים הרלוונטיים כשאתם פוגשים את השותף שלכם לראשונה. אם הוא חושב שזה מתאים, הוא יזמין אתכם להשתמש בשמו הפרטי.

 

שפת גוף ומרחב אישי

לחיצת יד היא הדרך הרגילה לברך קשר עסקי ישראלי. במידת האפשר, הימנעו מללחוץ ידיים ביד שמאל, מכיוון שהיא נחשבת ללא נקייה (במיוחד בעיני ערבים ישראלים).

 

המרחב האישי קטן בהרבה בישראל לעומת צפון אמריקה ואסיה, וישראלים ישימו יד על הכתף או על הזרוע שלכם במהלך השיחה. אם ישראלי פולש למרחב האישי שלכם, הישארו במקום שלכם. אם תלכו צעד אחורה אתם עלולים להעליב את השותף שלכם.

 

כיצד להתייחס לנשים דתיות

נשים ישראליות רבות הן עובדות מקצועיות, וברוב המקרים תמצאו שוויון מגדרי בסביבת העבודה שלכם. עם זאת, ישנם כמה אנשי עסקים דתיים מאוד (למשל יהודים או מוסלמים). אם השותף העסקי שלכם או עמיתכם לעבודה נשוי ומזמין אתכם לביתו, עליכם לפנות לאשתו רק אם הוא מציג אותה בפניכם.