האם היוגורט ה"כשר" שאתם אוכלים באמת כשר?

יוגורט הוא נחשב לאוכל מזין וטעים מאוד שגם קל להשיג אותו. עם זאת, כוס היוגורט שאתם מכירים אינה מוצר פשוט. היצרנים מתאימים את המרכיבים לצורך יצירת מוצר שמנתי ולבקרת הערך הקלורי שלו.

 

לאחרונה פורסמה התראה בנושא ביטול ההסמכה של ה-OU (ראשי תיבות של Orthodox Union) בארה"ב על מספר מוצרי יוגורט בגלל הרפורמולציה של המוצרים שמבקשת לכלול בהם ג'לטין. הג'לטין משרת מספר פונקציות שימושיות במוצרי יוגורט. הוא יוצר מוצר שמנתי יותר ושומר על טריות הפירות ביוגורט. הוא גם משמש כחומר מתפיח, ומקטין את תכולת הקלוריות על ידי החלפת היוגורט במים. יוגורט ללא שומן מכיל 130 קלוריות ל-8 גרם. ללא ממתיקים. כדי להגיע ליוגורט של 100 קלוריות משתמשים בפחות יוגורט.

 

לרוע המזל, ישנן מספר סוגיות של כשרות בשימוש בג'לטין. ג'לטין הוא מעצם הגדרתו מוצר מהחי. הג'לטין המשמש במוצרי יוגורט נוכחיים מיוצר מבשר חזיר או בקר שחוט שאינו כשר. מכיוון שיש רבנים המעניקים הסמכה כשרה לג'לטינים אלו והמוצרים המיוצרים מהם, היצרנים מכנים ג'לטין זה ג'לטין "כשר" ושמים "K" על המוצרים. סוכנויות ההסמכה העיקריות אינן רואות בג'לטין זה כשר.

 

קבוצה נוספת של מרכיבים שנויים במחלוקת היא צבעים טבעיים. זה יתרון עבור היצרנים, להשתמש בצבעים טבעיים כדי להימנע מרישום צבעים מלאכותיים על התווית. שני צבעים טבעיים שיש עימם בעיות כשרות הם כרמין וענבים. הכרמין נגזר מחרקים, כלומר, נקבות של כנימות כושיות, שחיות לרוב על קקטוסים מסוג אופונטיה. מוצרי יין וענבים דורשים נהלי טיפול מיוחדים. הצבעים הנגזרים מענבים הם יקרים יותר. צבעים טבעיים אחרים דורשים הסמכה כשרה בגלל העיבוד הדרוש לייצור מוצרים אלה.

 

בעיות כשרות אחרות לגבי יוגורט כוללות חומרי טעם וריח טבעיים ותנאי עיבוד. חומרי טעם וריח טבעיים יכולים להגיע ממקורות כשרים וגם לא כשרים. מזון שעובד באמצעות ציוד שבו עובדו מוצרים שאינם כשרים עשוי להיות לא כשר בגלל תנאי העיבוד.

 

היו מודעים למה שמרכיב את המזון שאתם אוכלים.